Unit HomeLeaders
Commanding Officer, Recruiting Station Phoenix
Major Edward R. Ferguson

Major Ed Ferguson enlisted in the Marine Corps, and stepped on the yellow footprints at MCRD San Diego in October 1998.

From 1999 to 2003 Major Ferguson served as a TOW Gunner with 2d Battalion, 8th Marines.  During this tour, he participated in Dynamic Mix in 2000 and again in 2002.  In 2001, Major Ferguson deployed with the 24th MEU (SOC).  As part of BLT 2/8, he participated in Operation Rapid Cheetah in Kosovo.  He was promoted to Sergeant on 1 October 2001.  Major Ferguson deployed as a CAAT section leader in 2003 as part of Task Force Tarawa for Operation Iraqi Freedom.

In September 2003 Major Ferguson transferred to MCRD Parris Island where he served as a Drill Instructor and Company Operations Chief in Alpha Company, First Battalion, Recruit Training Regiment.

Major Ferguson was selected for MECEP, and began work towards his bachelor’s degree in August 2005.  He was promoted to Staff Sergeant on January 1, 2006; then to Gunnery Sergeant on 1 March 2009.  Graduating from Radford University with a Bachelor of Science in Health and Physical Education and a minor in History, Major Ferguson accepted his commission on 9 May 2009.

In April 2010, after graduation from The Basic School and Infantry Officer’s Course, Major Ferguson was assigned to Company K, 3d Battalion, 9th Marines.  During this tour he first served as a Platoon Commander and Partnered Mentoring Team OIC during a deployment for Operation Enduring Freedom.  Major Ferguson assumed command of Company K from July 2011 until April 2012.  He then subsequently served as the Assistant Operations Officer for the battalion.

In July 2012 Major Ferguson transferred to U.S. Marine Corps Forces, Central Command where he was initially assigned as the Protocol Officer.  Major Ferguson assumed responsibilities as the Aide-de-Camp to COMUSMARCENT from April 2013 to June 2015.  During this tour, he was promoted to his Captain on 1 June 2013.

Major Ferguson reported to Expeditionary Warfare School in June 2015.  After graduation in May 2016, he reported to 1st Light Armored Reconnaissance Battalion and assumed command of Headquarters and Service Company.  In May 2017 Major Ferguson assumed command of Company D which later changed callsigns to Company B in October 2017.  His company deployed attached to BLT 3/1 on the 13th MEU.  Major Ferguson was promoted to his current rank on 1 April 2019.  In June 2019, he assumed duties as the Operations Officer for 1st LAR.

Major Ferguson reported to Recruiting Station Phoenix in June 2020 to assume the duties as the Commanding Officer.